Arkæologien i nyt lys: Lærkenfeldt-gravene – tre rigt udstyrede kammergrave fra yngre jernalder

Arkæologien i nyt lys: Lærkenfeldt-gravene – tre rigt udstyrede kammergrave fra yngre jernalder

Ved arkæolog Signe Helles Olesen, Museum Horsens

For 100 år siden blev Lærkenfeldt-gravene I og II udgravet. De er kendt for deres rige gravinventar – herunder våben, romersk glasimport og et bronzepragtbælte.

I maj 2024 blev en ny Lærkenfeldt-grav udgravet af Museum Horsens, og de gamle grave blev genudgravet. I den nye grav dukkede endnu et pragtbælte op sammen med andre fine genstande.

Bælterne er sjældne fund i Danmark, især i en gravkontekst. De tager inspiration i romerske militærbælter, og de tilhørte jernalderens elite, som havde den højeste rang i de skandinaviske hære. Foredraget præsenterer Lærkenfeldt-gravene og status på det igangværende arbejde med de nye fund.

Billedet visergravbunden i den nye grav Lærkenfeldt III med lerkar, romerske glas, sølvhængesmykke og bevaret træ, hvorunder bæltet gemmer sig.
Foto Museum Horsens.

Foredragsrække om arkæologi

Arkæologi er studiet af tidligere tiders menneskelige aktivitet – primært gennem studiet af menneskets materielle levn. Langt det meste af al menneskelig aktivitet foregik, før vi lærte at skrive, så arkæologi er den vigtigste metode til at studere ældre menneskeskabte samfund.

I foredragsrækken Arkæologien i nyt lys præsenterer vi et bredt udvalg af den nyeste arkæologiske viden, der bidrager til aktuelle historierelaterede temaer og debatter lokalt, regionalt og nationalt. En lang række af landets toneangivende arkæologer har derfor gennem årene gæstet Aalborg.

Foredragene er tilrettelagt af museumsinspektør, ph.d. Torben Birk Sarauw fra Nordjyske Museer i samarbejde med Folkeuniversitetet.

Samlet program for efteråret 2025

5. november 2025 kl. 19
Vikingegravpladsen ved Åsum
Ved museumsinspektør Michael Borre Lundø, Museum Odense

19. november 2025 kl. 19
Næsby – en gravplads fra yngre vikingetid
Ved forskningschef Bjarne Henning Nielsen, Vesthimmerlands Museum

3. december 2025 kl. 19
Løsning Søndermark – Livet ved åen igennem 10.000 år
Ved arkæolog Elias Witte Thomasen, Vejle Museerne

17. december 2025 kl. 19
Lærkenfeldt-gravene – tre rigt udstyrede kammergrave fra yngre jernalder
Ved arkæolog Signe Helles Olesen, Museum Horsens

Samlet pris: 550 kr.
Køb billet til alle fire foredrag