Arkæologien i nyt lys: Løsning Søndermark – Livet ved åen igennem 10.000 år

Arkæologien i nyt lys: Løsning Søndermark – Livet ved åen igennem 10.000 år

Ved arkæolog Elias Witte Thomasen, Vejle Museerne

Få et unikt indblik i de exceptionelle fund som Vejle Museernes arkæologer har udgravet i forbindelse med Vejdirektoratets udvidelse af E45 ved Løsning, Hedensted.

Foredraget tager dig gennem 10.000 års kulturhistorie langs åen ved Løsning Søndermark – fra Maglemosetidens jægere-samlere til jernalderens stormænd.

Kulminationen af aktiviteten er et stort offerfund af våben- og hærudstyr fra jernalderen. Fundet giver en indsigt i det 4. og 5. århundredes magtelite, og vidner om tilstedeværelsen af krigsherrer og stormænd ved Løsning Søndermark.

Billedet viser et stolpehul med deponeringer af lanser, spyd og sværd under udgravning.
Foto Vejle Museerne.

Foredragsrække om arkæologi

Arkæologi er studiet af tidligere tiders menneskelige aktivitet – primært gennem studiet af menneskets materielle levn. Langt det meste af al menneskelig aktivitet foregik, før vi lærte at skrive, så arkæologi er den vigtigste metode til at studere ældre menneskeskabte samfund.

I foredragsrækken Arkæologien i nyt lys præsenterer vi et bredt udvalg af den nyeste arkæologiske viden, der bidrager til aktuelle historierelaterede temaer og debatter lokalt, regionalt og nationalt. En lang række af landets toneangivende arkæologer har derfor gennem årene gæstet Aalborg.

Foredragene er tilrettelagt af museumsinspektør, ph.d. Torben Birk Sarauw fra Nordjyske Museer i samarbejde med Folkeuniversitetet.

Samlet program for efteråret 2025

5. november 2025 kl. 19
Vikingegravpladsen ved Åsum
Ved museumsinspektør Michael Borre Lundø, Museum Odense

19. november 2025 kl. 19
Næsby – en gravplads fra yngre vikingetid
Ved forskningschef Bjarne Henning Nielsen, Vesthimmerlands Museum

3. december 2025 kl. 19
Løsning Søndermark – Livet ved åen igennem 10.000 år
Ved arkæolog Elias Witte Thomasen, Vejle Museerne

17. december 2025 kl. 19
Lærkenfeldt-gravene – tre rigt udstyrede kammergrave fra yngre jernalder
Ved arkæolog Signe Helles Olesen, Museum Horsens

Samlet pris: 550 kr.
Køb billet til alle fire foredrag