
Besøg koldkrigsbunkeren Aalborg Kommandocentral Syd

Hvilke forberedelser gjorde man sig i Aalborg under den kolde krig, hvis en atomkrig skulle bryde ud? Det kan du blive klogere på, når Nordjyske Museer inviterer på en helt særlig rundvisning i Aalborg Civilforsvars nedlagte Kommandocentral Syd, der var indrettet i en 300 m2 stor tysk militærbunker fra 1944.
Det kan du opleve
- En tidslomme fra den kolde krig med genstande og interiør fra den tid
- Et indblik i de mange hemmelige tiltag, der blev gjort under den kolde krig
Praktisk info
- Bunkeren er ikke opvarmet, og tøjet kan lugte jordslået efter besøget
- Mødested: Parkeringspladsen ved Kornblomstvej 22, 9000 Aalborg
- Varighed: 1½ time
Omtale
Under den kolde krig (1945-1991) udførte myndighederne i Danmark et stort planlægningsarbejde med henblik på at sikre befolkningens overlevelse og opretholde samfundets funktioner det i tilfælde, at krigen kom. Der blev i den forbindelse bygget store og små beskyttelsesrum til borgerne og opført cirka 100 kommandocentraler i Danmark, hvorfra man kunne koordinere den lokale indsats med at redde liv og begrænse skader.
På denne rundvisning får du en helt særlig mulighed for at besøge et af de mest væsentlige koldkrigssteder i Aalborg, nemlig hovedkommandocentral for Aalborg Civilforsvarsområde, hvorfra man i tilfælde af krig, blandt andet skulle organisere brand- og redningsindsatsen i Aalborg.
Selvom bunkeren nu er nedlagt og taget ud af drift, så står den i dag stadigvæk delvist indrettet, med landkort, telefonbåse og stakkevis af fortrykte dosislister. Alt sammen vidner det om den nøje katastrofeplanlægning, som myndighederne havde iværksat.
Rundvisningen tager udgangspunkt i den planlægning, man fra såvel centralt som lokalt hold foretog under den kolde krig – en planlægning, der havde fokus ned i mindste detalje. Lige fra udpegningen af nødbegravelsespladser til observationsposter på byens høje punkter og andre bygninger, der var udpeget til at tjene specifikke formål, fx som hjælpestationer for flygtninge.
Udover rundvisningen i selve kommandocentralen, går turen op på arealet oven på bunkeren til et af byens bedste udkigssteder.