Konkurrencer

Her på siden finder du tidligere vindere fra konkurrencer fra henholdsvis Facebook og nyhedsbrevet.

Vindere fra nyhedsbrevet ifm. Historisk Festival juni 2021

Rikke DueholmRundvisning REGAN Vest – 10 personer
Agnethe SiggaardByvandring i Aalborg – 10 personer
Poul ThomsenRundvisning Vikingemuseet Lindholm Høje – 10 personer
Christian Nissen – CentralarkivetRundvisning Vikingemuseet Fyrkat – 10 personer
Camilla Maria TilstedLindholm Høje-smykket
Anette KlattrupVikingespillet Nefatavl
Flemming JensenVikingespillet Nefatavl
J. M. KroghVikingelegetøj
Lis PedersenVikingelegetøj
Henning PedersenVikingelegetøj
Marlys Ann UhrenholtVikingelegetøj
Eva AndreasenVikingelegetøj
Marius StubberupIldstål
Tove HansenGammeldags ludospil
Mariann OvergaardGammeldags ludospil
Lene SchrøderMessingskilte fra Lystfartøjsmuseet
Johannes Dorff3 viskestykker med vikingeskibe
Bent OddershedePuslespil med plakater fra 2. verdenskrig
Jørn SpellingCoasters med helleristninger
Marianne AdamsenGavekort til museets webshop – 200 kr.
Tina SøgaardGavekort til museets webshop – 200 kr.
Søren SøholmREGAN Vest – Demokratiets sidste bastion
Jørgen KronborgREGAN Vest – Demokratiets sidste bastion
Karsten KristiansenREGAN Vest – Demokratiets sidste bastion
Kim Dalsgaard JørgensenREGAN Vest – Demokratiets sidste bastion
Oliver HarboeREGAN Vest – Demokratiets sidste bastion
Ingelise Krarup AndersenOprør i Nordjylland
Carl DissingOprør i Nordjylland
Henrik Mikael SvendsenOprør i Nordjylland
Anni VestenbækOprør i Nordjylland
Kresten TradsOprør i Nordjylland
Leo Briang NielsenDansk Vikingemad – fra Ulfhils fadebur
Natasja BergDansk Vikingemad – fra Ulfhils fadebur
Else AndersenAtomangst og civilt beredskab
Morten NielsenAtomangst og civilt beredskab
Kinnie MadsenMellem hammer og kors
Peter PindstrupMellem hammer og kors
Fiona MelgaardDe nordiske guder og vikingerne
Birgitte RyeDe nordiske guder og vikingerne
Anna RusholtMetaldetektor – på jagt efter fortiden
Christian Lund-VogensenMetaldetektor – på jagt efter fortiden
Kirsten KræmmerLindholm Høje – Gravplads og landsby
Niels OlesenLindholm Høje – Gravplads og landsby
Karin AbildgaardHavnø Mølle – fra herregårdsmølle til museumsmølle
Gitte Mitzi HansenHavnø Mølle – fra herregårdsmølle til museumsmølle
Knud V. Jensen100 danmarkshistorier: Cementen
Frank Hegelund100 danmarkshistorier: Cementen
Bodil RasmussenPlakat: Sund og glad Karolinemad – Hans
Ellis Møller LarsenPlakat: Sund og glad Karolinemad – Trine
Finn KristensenOriginal cirkusplakat fra Cirkus Royal

Vindere fra nyhedsbrevet 2021

Juni 2021

Vinder: Søren Pedersen
Præmie: Bogen REGAN Vest – Demokratiets sidste bastion og en t-shirt fra Nordjyske Museer

Maj 2021

Vinder: Orla Søndergaard
Præmie: To billetter til byvandringen Nørresundby – solsidens seværdigheder

April 2021

Vinder: Aviaja Daugaard
Præmie: Gavekort til museets webshop værdi 300 kr.

Marts 2021

Vinder: Inger Vorsaa Jakobsen
Præmie: Vikingekogebogen Fra Ulfhilds fadebur

Februar 2021

Vinder: Maja Brink
Pærmie: To viskestykker med vikingeskibe

Januar 2021

Vinder: Kristian Bak
Præmie: Bogen Park og natur i 150 år

Vindere fra nyhedsbrevet 2020

December 2020

Vinder: Bodil Madsen
Præmie: Gaveæske med en cd og 12 sanghæfter med forskellige julemelodier og -salmer.

November 2020

Vinder: Eva Laursen Rygaard
Præmie: To engle af glas, som kan købes både i julebutikken på Aalborg Historiske Museum og i den nye webshop.

September 2020

Vinder: Pia Vendelbo Jensen
Præmie: Spillet Nefatavl, der kendes fra vikingetiden

August 2020

Vinder: Helle Svendsen
Præmie: Dansk design i form af en garde med tromme og flag

Juli 2020

Vinder: Hans Peder Christensen
Præmie: To bøger: Smagen af jordbær og Smagen af rabarber

Maj 2020

Vinder: Ingelise Raabjerg
Præmie: Den nye bog “De nordiske guder og vikingerne”

Marts 2020

Vinder: Jannick Pedersen
Præmie: Bogen Oprør i Nordjylland

Februar 2020

Vinder: Betina Bergmann
Præmie: Peter Goes børnebog Tidslinjen

Januar 2020

Vinder: Ea Diana Ovesen
Præmie: Kalender med motiver tegnet af Dorte Kortzau

Vindere fra nyhedsbrevet 2019

Vindere fra nyhedsbrevet 2018

Vindere fra nyhedsbrevet 2017

Vindere fra nyhedsbrevet 2016

Vindere fra nyhedsbrevet 2015

Vindere fra Facebook

Vindere fra Facebook 2020

Konkurrence om årskort til Nordjyllands Historiske Museum

Nordjyllands Historiske Museum
Steffen Ilsø Hansen

Lindholm Høje Museet
Vibeke Rasmussen

Aalborg Historiske Museum
Nina Lauritsen

Vikingecenter Fyrkat
Melissa Barbara Sonne Dybdahl

Mariager Museum
Mette Magia Ferdinand

Boldrup Museum
Susanne Ølgaard

Hadsund Egnssamling
Jan Christensen

Hals Museum
Viven Mortensen

Cirkusmuseet i Rold
Michael Grøn

Vindere fra Facebook 2019

December 2019

Konkurrence om brætspillet Dejlige Danmark

Vinderne er:

Nordjyllands Historiske Museum
Marianne Rørby Petersen

Aalborg Historiske Museum
Anne Klitgaard

Konkurrence om årskort til Nordjyllands Historiske Museum

Vinderne fra hver enkelt facebookside er:

Nordjyllands Historiske Museum
Lisbet Andreasen

Aalborg Historiske Museum
Mikkel Dahl Sørensen

Vikingecenter Fyrkat
Henrik Plambek

Lindholm Høje Museet
Nick Skov Sørensen

Hals Museum
Kristina Farsinsen

Mariager Museum
Trine Bomholt

Hadsund Egnssamling og Møllehistorisk Samling
Bente Marie Christiansen

Cirkusmuseet i Rold
Palle Bay Andersen

Boldrup Museum
Anders Vitting

Arkæologi Nordjyllands Historiske Museum
Grethe Andersen

Februar 2019

Konkurrence på Nordjyllands Historiske Museums Facebookside

Konkurrence om to billetter til foredraget ”Fodnoter, kold krig og sikkerhedspolitik” ved Poul Nielson, Rold Storkro 14. marts 2019.
Vinder: Birgitte Fristrup

Vindere fra Facebook 2018

December 2018

Konkurrence om årskort til Nordjyllands Historiske Museum

Vinderne fra hver enkelt facebookside er:

Nordjyllands Historiske Museum
Theis Maack Bielefeld

Aalborg Historiske Museum
Michael Bruun

Vikingecenter Fyrkat
Birgitte Løgstrup Hansen

Lindholm Høje Museet
Line Abraham Rode

Hals Museum
Helle Lynbech

Mariager Museum
Anna Rysbjerg Christensen

Hadsund Egnssamlling og Møllehistorisk Samling
Lars Peder Roost

Cirkusmuseet
Eva Randrup Pedersen

Boldrup Museum
Tove Hansen

Arkæologi
Nanna Hansen Toft

November 2018

Konkurrence om to billetter til foredraget Den Kolde Krig – set fra venstrefløjen ved Holger K. Nielsen.

Vinderen er Hanne Dupont.

Juli 2018

Konkurrence om billetter til byvandring i Hals 31. juli

Vinderne, som hver får 2 billetter til byvandringen:

Facebookside Hals Museum
Thomas Peter Christiansen

Facebookside Aalborg Historiske Museum
Flemming Kvist Jensen

Konkurrence om billetter til børnerundvisning på Aalborg Historiske Museum 18. juli

Vinderne, som hver får 2 billetter til børnerundvisning:

Facebookside Nordjyllands Historiske Museum
Merete Hejlskov Olsen

Facebookside Aalborg Historiske Museum
Michaela Larsen

Vi ønsker tillykke til de heldige vindere.

Juni 2018

Konkurrence om billetter til Fyrkat Vikingemarked 2018 7. og 8. juli

Vinderne, som hver får 2 billetter til Vikingemarkedet:

Facebookside Nordjyllands Hisoriske Museum
Irene Andersen-Sund

Facebookside Vikingecenter Fyrkat
Rebecca Green Cupido

Facebookside Lindholm Høje Museet
Lars Kaarill

Vi ønsker tillykke til de heldige vindere.

Vindere fra Facebook 2017

December 2017

Konkurrence om årskort til Nordjyllands Historiske Museum

Læs mere om årskort til Nordjyllands Historiske Museum her

Vinderne, som hver får et årskort til Nordjyllands Historiske Museum:

Facebookside Nordjyllands Historiske Museum
Elisabeth Raaby Broekhoff

Facebookside Aalborg Historiske Museum
Kurt Saxkjær

Facebookside Lindholm Høje Museet
Lykke Byrialsen

Facebookside Vikingecenter Fyrkat
Trine Glue

Facebookside Cirkusmuseet i Rold
Pernille Dyg Lerup

Facebookside Boldrup Museum
Mona Riis Nielsen

Facebookside Mariager Museum
Anna Marie Pedersen

Facebookside Hadsund Egnssamling og Møllehistorisk Samling
Kurt Sauer

Facebookside Hals Museum
Bjarne Høj

Vinderne er udtrukket tilfældigt med Social Punch Tools.

Vi ønsker tillykke til de heldige vindere.

Vindere fra Facebook 2016

December 2016

Konkurrence om årskort til Nordjyllands Historiske Museum

Vinderne, som hver får et årskort til Nordjyllands Historiske Museum:

Facebookside Boldrup Museum
Lis Nielsen Bak

Facebookside Cirkusmuseet i Rold
Solveig Vibeke Christensen

Facebookside Hadsund Egnssamling
Bodil Jacobsen

Facebookside Hals Museum
Maria Engelrud

Facebookside Lindholm Høje Museet
Benny Fredborg Sørensen

Facebookside Mariager Museum
Dan Ejlertsen

Facebookside Nordjyllands Historiske Museum
Rikke Juul Jensen

Facebookside Vikingecenter Fyrkat
Karina Øgendahl

Vi har til orientering brugt Social Punch Tools til – på uvildig vis – at trække alle vindere.

Vi ønsker tillykke til de heldige vindere.